440 km i den finske ødemark
"Rajalta Rajalla-hiihto" - "Border to border."
Ved en rulleskitur for over et år siden var vi 4, Henrik Vikelgård, Torben M. Hansen, Hans Jensen og jeg selv Mogens Hedengran, der gensidigt motiverede hinanden til at udfordre os selv til den helt store skitur "Rajalta Rajalla-hiihto". Løbets navn henviser til at det går fra den russisk finske grænse til den finsk svenske grænse. Løbet er i alt på 440 km og der løbes i 7 dage
Vi tilmeldte os og bestilte flybilletter i foråret 2008 efter at have orienteret os på løbets hjemmeside og tjekket af på arbejdspladsen, på bankkontoen og på hjemmefronten.
Hen over sommeren, efteråret og vinteren har vi hver især trænet på rulleski og på sne i Norge og Sverige.
Den 6. marts tog vi med fly fra København via Helsinki til Kuusamo som ligger tæt ved polarcirklen og tæt ved den russiske grænse.
Der var intro aftenen før og om morgenen den 8. marts blev vi kørt ud til starten, som gik langs med en bred ingenmandslandszone mellem Finland og Rusland. Der deltog lidt over 80 skiløbere fra Frankrig, England, U.S.A., Canada, Rusland, Baskerland, Tyskland, Østrig, Sverige, Finland, Norge og os 4 fra Danmark.
Hver dag fra søndag den 8. til og med lørdag d. 14. løb vi dagligt mellem 44 km og 86 km. I gennemsnit 63 km om dagen. Flere af dagene var der ikke et hus eller menneske at se, udover skiløbere i sporet og de finske hjælpere der uddelte mad, saft og rosiner ved "madstationerne". På de lange ture var der suppe og mulighed for at sidde indenfor ved bålet i en tipi.
Af daglige gøremål blev det hurtigt en fast rutine at restituere med hvile, bad og sauna og ikke mindst at spise utrolig store mængder af mad. Ligeså vigtigt var det at have helt styr på udstyret, smøre sine ski og nå at tørre tøj, støvler, handsker, samt holde øje med tegn på kroppens reaktioner på slidtage som fx begyndende vabler. Hertil havde vi medbragt tensoplast. Psykologisk var det også en udfordring og det basale behov for mad, søvn og tørt tøj kom i første række.
Allerede den første dag fandt jeg ud af et passende tempo, som lå rimeligt højt og på lige fod med de 6 norske løbere. Alle dagene kom jeg i mål sammen med en eller flere af nordmændene. Indrømmet var der også lidt stædighed i at vise jeg godt kunne følge med, selvom de træner sammen 3 gange om ugen i optimale forhold ved Trondheim. Humor havde de heldigvis og mente nok jeg havde fordel ved de ideelle forhold til rulleski vi har i Danmark.
{mosimage}Nu er "Border to border" ikke lanceret som et egentligt konkurrenceløb, men da en stor del af løberne inkl. jeg selv har "lidt" konkurrence gen, blev det de fleste dage til et ret hurtigt tempo, hvor det også kom til at handle om at komme foran andre. Alt i alt var det kun nogle få tyske og østrigske løbere der kom før team Norge med dansk islæt fra Torben og jeg. Et par af dagene satte Torben som tidligere landsholdsroer alle sejl til og gik i mål som den første.
Løbet kan som sagt løbes i forskellige tempi og de 2 andre danskere Hans og Henrik tog det mere roligt og brugte mere tid på at tage foto og at snakke med andre løbere undervejs.
Alt i alt en fantastisk tur i finsk myr- og skovlandskab og en stor udfordring både fysisk, psykisk og socialt. Tænk at have løbet en distance svarende til næsten 5 Vasaløb på 7 dage. Eller en del mere end Danmark på langs, afstanden mellem Skagen og Padborg.
Se evt. Henriks appetitvækker på dette link: http://www.youtube.com/watch?v=ZZenhY5ZSA0