Skip to main content

Brutal Marathon

Løbsreferat fra Aalborg Brutal Marathon langfredag, hvor Lars Merrald var ene om at repræsentere Hvalsø Løbeklub, i et felt 162 løbere.




 

Ruten var en rundstrækning på 6,9k, med en prolog på 800 meter således at distancen totalt set nåede 42,195 k.

Rundstrækningen bød på 2 stigninger, specielt var den sidste hård, og kan vel sammenlignes med skibakken i Hedeland, selvom denne måske var knap så stejl.

{mosimage}

Stigningerne lå i starten og slutningen af rundstrækningen, og de mellemliggende kilometer bød på noget ufremkommelige skovstier, grusstier, villaveje og et par gode nedløb.

Inden løbet havde jeg sat næsen op efter en top ti placering, og en tid omkring 3.15, måske lidt hurtigere, men jeg fandt hurtigt ud af at det nok ikke lige kunne indfries.

Første omgang gik planmæssigt, men efter vædskedepotet, og på vej op ad første bakke fik jeg ondt i maven. Det saft jeg havde drukket ved depotet skvulpede rundt i maven, og det er jo ikke videre behageligt.

Det lykkedes aldrig at slippe af med dette maveonde, og igennem løbet måtte jeg drikke mindst muligt, og jeg undlod helt at spise, da jeg var bange for at maven blev værre.

Tempoet holdt fint indtil 30k - 2:15, men så var det også slut med kræfterne, og jeg måtte gå op ad de sidste 3 bakker. På sidste omgang måtte jeg endda se mig overhalet af et par meget rutinerede løbere, der tydeligvis havde disponeret deres kræfter bedre, men efter 36k på denne rute var jeg ikke klar til placeringskampe.

Resultatet blev 3:19:15, og en placering som nr. 20. Vindertiden blev 2:56:1 - Reima Hartikeinen fra Sverige - en af nordens bedste ultraløbere med PR på 84k i 6 timers løb (2 gange marathon under 3 timer i træk).

Løbet kan absolut anbefales, men man skal være klar over at det er en hård omgang, nok ikke noget jeg deltager i hvert år fremover.


{mosimage}
Tilmeld dig nyhedsbrev!
Bliv medlem af Hvalsø Løbeklub!